Vajinismus(İlişkiye girememe) Olduğumu Nasıl Anlarım?

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu tarafından yazıldı..

Vajinismus (İlişkiye girememe problemi) olduğumu nasıl anlarım?

Kadınlar istedikleri halde cinsel ilişkiye giremedikleri zaman niye, niçin ve neden ilişkiye giremediklerini sorgulayabilirler ve tanılarını koymakta zorluk yaşayabilirler. O yüzden ilişkiye girememe durumunuzu daha net değerlendirmeniz amacıyla aşağı sizin için hazırladığımız "Acaba Vajinismus muyum?" mini testini okuyup, durumunuzu vajinismus açısından değerlendirebilirsiniz.

Vajinismus ilk gece korkusu yaşayan kişiler aşağıdaki belirtilerden bir kısmını hissedebilir;

  • Cinsel ilişki sırasında, penisin vajinaya girmesinin zor veya imkânsız olduğunu düşünme
  • Cinsel ilişki sırasında penisin girmesinde acı duyacağını, aşırı rahatsızlık vereceğini hissetme
  • Doğum, mantar/idrar yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim alınması, kanser ve ameliyatlar, tecavüz, menopoz sonrasında devam eden cinsel rahatsızlık ya da acı ve başka sorunlar
  • Nedeni bilinmeyen ve belli bir nedeni ortaya konulamayan cinsel ilişkiden korku, acı hissiyatı
  • Vajinal tampon sokmakta veya vajinal fitil kullanmakta zorluk
  • Vajinal muayene yaptırmakta zorluk
  • Vücudun diğer kısımlarında(bacaklarda, belde vs.) spazmlar
  • İlişkiye girme esnasında acı/ya da başarısızlıktan ötürü ilişkiye girmekten korkma ve ilişkiye girmeyi denemekten kaçınma 

Vajinismusun Tıbbi Değerlendirmesi

Vajinismusun tıbbi olarak değerlendirmesi, hastanın öyküsünün değerlendirilmesi, ilişki sırasındaki sorunu ve duyduklarını tanımlamasının yanında anatomik nedenli vajinismusu ekarte etmek amaçlı jinekolojik muayenenin mutlaka yapılarak değerlendirilmesiyle ortaya konur. Çünkü anatomik nedenli vajinismus nedeniyle bazen hastalar gereksiz ve uzun süreli vajinismus tedavileri alıp zaman, moral ve para kaybetmektedir.  

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Editör Esin hanımın vajinismus tedavisi hakkındaki yorumları


Aşk ve sevgi dolu bir birlikteliğinizin ardından, nihayet evlenmişsinizdir. Fakat hiç beklemediğiniz vajinismusla karşı karşıyasınızdır. Önce vajinismus muyum? diye düşünebilir, kendinize vajinismusu yakıştıramazsınız. hatta vajinismus olmam için hiçbir nedenim yok diye düşünebilirsiniz. Neden vajinismus oldum sorusuna yanıt veremezsiniz. Vajinismusu kabullenmeyerek en başta kendinizi ve evliliğinizi yıpratırsınız.Oysaki vajinismusu kabul edip, uygun bir vajinismus tedavisi ile kısa sürelerde bu probleminizden kurtulabilirsiniz.

Editör hanımın vajinismus tedavisinin ardından yorumu: "Vajinismus hastalığımı kabullenmem 10 ay sürdü. 10 ay her gün ağladım. Vajinismusu kabullenmem aylarımı almışken, vajinismustan kurtulmam 10 gün sürdü. Şimdi eşimle o kadar mutluyuz ki hiç sebepsiz birbirimize gülümseyip duruyoruz, bir bebeğin hayalini kuruyoruz birlikte"


 

vajinismusmuyum