İstemenize rağmen eşinizle veya partnerinizle cinsel ilişkiye girememe durumunuza vajinismus diyoruz. Bu sıkıntıyı çeken kadınların bir kısmı vajinismus olup olmadığı konusunda kararsız kalmakta veya kabul etmemektedir. 

Vajinismus tedavi merkezimiz istanbul'a gelen hastalarımızın bir kısmında da cinsel ilişkiye girememe durumunda olup, uzun bir zaman kaybettikten sonra ya eşinin yönlendirmesiyle yada kendi karar vererek vajinismus tedavisi almak için başvurmaktadır.

Klinik deneyimimiz olarak şunu net bir şekilde belirtmeliyiz ki ilişkiye girememe durumu içindeyseniz mutlaka sebebine yönelik yardım almanız önerilir. Çünkü çok doğal olan ve yaratılırken herkese verilmiş olan cinsellik normal şartlarda, isteğinize bağlı yaşayamamak en başta sizde özgüven kaybı ve buna bağlı problemleri de getirir.

 

İstemenize rağmen cinsel ilişkiye girememe durumunda iki net tablo vardır. Ya sizin anatomik bir probleminiz yada sahip olduğunuz cinsellikle ilgili, cinsel ilişkiyle ilgili bir takım yanlış doğrularınız bulunmaktadır. Bu yanlış doğruların bir kısmına örnek olarak;

 • ilk cinsel ilişki deneyiminizde bazı şeyleri yanlış yaparak, ilişkinin çok ağrılı olması ve bundan sonraki ilişkinin de ağrılı olacağını düşünmek.
vajinusmus tedavisi avukat
 
Bazen kadınlar çevrelerinden edinmiş olduğu bir takım cinsellik ve cinsel ilişkiyle ilgili  yanlış bilgiler neticesinde ilk gece korkusu yaşarlar ama sevdiği kişiyle evlendiği zaman bu ilk gece korkusu yenerim diye düşünürler. İlk gece korkusu balayını kabusa çevirir. Kişi sağlık personelide olsa hatta binlerce kez doğuma giren ebe hemşire hanım bile olsa, vajinismus problemini taşıyabilir. Uygun bir vajinismus tedavisi aldıktan sonra vajinismusu çözdükten sonra kendi inanamaz, bu zaman kadar çektiği işkenci için "bu muydu?" diye sorar. Vajinismus tedavisinin ardından anlar ki neden korktuğunu bilmemenin bile  vajinismus hastalığını yaşatır. 
 • Vajinismus sıkıntısı çeken hastalar bazen niçin korktuklarını bilmeyebilirler. 
 
vajinismus tedavisi istanbul
 •  Vajinismus problemini yaşamanıza rağmen mutlusunuzdur, sevginizi hiç kaybetmişsinizdir. Vajinismus problemini yaşamamak için probleminizi rafa kaldırıp, kendinizi okulunuza ve işinize verirsiniz. Vajinismus problemini rafa kaldırmak size sadece zaman kaybettirir. Oysaki size uygun bir tedavi ile kısa sürelerde çözüp vajinismusu yenersiniz. Herşey geçtikten sonra Vajinismus için "Bu mumuymuş" dersiniz.
 • Vajinismus nedeni ile insanlar problemlerini rafa kaldırmakla hem zaman kaybederler, hemde bu problemi ve bu problemin getirdiği sorunları taşırlar.  Erteledikleri için ilişkiye giremezler.
vajinismus tedavisi almanya
 • Aşırı kuralcı ve katı ortamda yetişmek, yanlış tabu ve inanışlar.
 • Cinselliğin ayıp, günah gibi kavramlarla öğretilmiş olması.
 • Yakın çevrenizden cinsellik ve ilk gece cinsel ilişkiyle ilgili almış olduğu yanlış yorumlar, duyumlar. örnek kilitlenme... ki tamamen bu şehir efsanesidir. dünyada kilitlenen hiçbir çift yoktur.

vajinusmus tedavisi istanbul öğretmen

 • Katı toplumlarda kızlık zarı kavramının çok önemli olması ve kızlık zarının mutlaka evlenene kadar mutlak suretle korunması gereken bir olgu olduğu düşüncesiyle büyüyen kız çocuklarında vajinismus daha da gelişebilmektedir. Ayrıca daha önce vaginismus sorunu olmayan ama sonradan gelişen vajinismusta söz konusu olabilmektedir. Buna da ikincil vajinismus veya seconder vaginismus denmektedir.
 • Bunun dışında küçük bir oranda fiziksel nedenlere bağlı gelişmektedir. Bunlarda;
 1. Vajinanın girişindeki kızlık zarının kalın olması, esnek olmaması
 2. Vajinanın tam gelişmesini tamamlayamaması
 3. Vajinada septum "perde" olması
 4. Vajinal iltihaplar, akıntılar, pelvik iltihabi hastalıklar
 5. Vajinanın girişindeki bartolin bezinin absesi veya kisti gibi...
 
 

vajinismus kalın kızlık zarı


Son Söz: Vajinismusta sizin yanlış düşünce kalıplarınız, sizi üzmekte ve yormaktadır. Siz eğer bu düşünce yapınızı değiştirirseniz yani yanlış doğrularınızın yerine doğru doğrularınızla hareket ederseniz, vajinismustan kolayca kurtulursunuz.

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Vajinismus ve Vajinismus tedavisi ile ilgili düşünceleri