Saygın Micozkadıoğlu; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Operatör Doktor.
Ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde tamamladıktan sonra 1986-1992 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okudu.
1992 yılında İrlanda'nın Dublin kentinde National Children Hospital'da staj yaptı. Mecburi hizmetini Tokat Erbaa'da tamamladıktan sonra 1993 yılında TUS'u kazanıp Dr. Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde asistanlığa başladı. 1997 yılında uzman oldu.
Askerlik görevini Şırnak Askeri Hastanesi'nde tabip teğmen olarak üstün başarı belgesi ile tamamladı.

1999-2003 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde perinatoloji (normal ve riskli gebelikler), jinekoloji (nisaiye) ve menopoz bölümlerinde asistan eğitimlerinden sorumlu olarak görev yaptı. Aynı dönemde Ankara'daki Özel Hasvak Hastanesi'nin kadın doğum staflığı görevini yürüttü.

2003-2007 yılları arasında Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Bölümü'nün kuruluşunda bulundu. Özellikle perinatoloji, jinekoloji, menopoz ve ürojinekoloji (idrar problemleri) bölümlerinin kurulmasında aktif olarak rol aldı. Doğumhane ve ameliyathane bölümlerinin kurulmasında projelendirme aşamasından itibaren faal olarak yer aldı.
Özellikle perinatoloji, jinekoloji, menopoz ve ürojinekolojik stres incontinans (idrar kaçırma) konularında ve gerekli cerrahi operasyonlarda ileri derecede uzmanlaştı.
2003-2007 yılları arasında kadın doğum asistan baş sorumlusu olarak asistanların teorik ve pratik (ameliyat) eğitimlerini koordine etti. Aynı dönemde hizmet içi ve operasyonel çok sayıda çalışmayı tamamladı.
Ulusal ve uluslararası birçok kongre, workshop ve seminerlere katıldı. Kabul edilmiş çok sayıda tebliğ, poster ve de bilimsel yayınlarımın yanı sıra ayrıca ulusal gazete, dergi ve internet portalları için (Hürriyet, Ntvmsnbc, vb.) kadın sağlığı ve gebelikle ilgili birçok yazı yazdı.

  • MMC Türk Kanalında her hafta salı günleri cinsel problemler ve vajinismusla ilgili canlı programlar yapmıştır.
  • İnternette UZMANTV.com da vajinismus ve estetik operasyonlar ile ilgili videosu vardır.
  • Milliyet gazetesinde cinsel sağlık ve vajinismus konuları ile ilgili makaleleri bulunmaktadır.

Ankara Polis Radyosu'nda kadın sağlığı ile ilgili haftalık sağlık programı yaptı. Yine 2006 yılında, Avrupa Birliği tarafından desteklenen "kadın sağlığı, adolesan sağlığı ve aile planlaması ile ilgili olarak bilincin yaygılaştırılması" konularındaki projeyi kazanan ekipte aktif rol aldı. 

2007 yılının Ocak ayında tamamlanan bu projeyi ANAÇEV (Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı) adına, yürütülen grupda aktif rol aldı.
Çok iyi derecede İngilizce bilen Micozkadıoğlu, özel ilgi alanı arasında olan vajinal estetik konusunda, labioplasti içi dudak operasyonu ve vajina daraltma operasyonlarında ihtisaslaştı. Bu alanda eğitimler verdi.
Bunun dışında özel bir konu olan vajinismus ve tedavisinde üst düzey uzmanlığa sahip Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu, çok az doktora nasip olacak şekilde yüzlerce vajinismus vakasını inceledi ve çözüm buldu. Vajinismus rahatsızlığı nedeniyle tedaviye gelen hastalarının bir kısmının gebelik takiplerini yaptı ve doğumlarına katıldı.
Yeditepe Üniversitesi'nin düzenlediği üç aşamadan oluşan Bilinçli Hipnoz Eğitimi'ni başarı ile tamamladı.sadece yurtiçinde değil, Amerika, İngiltere, Slmanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde tedavi almış ama başarıya ulaşılamamış hastaların tedavisini üstlendi, sorunları kısa sürelerde çözdü.
2008 yılında T.C. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Rugby Federasyonu Sağlık Kurulu Başkan Yardımcısı seçilen Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu, halen bu görevini de başarı ile sürdürüyor.